Co to jest BMI?


BMI (ang. body mass index) to wskaźnik określający stopień nadmiaru lub niedoboru tkanki tłuszczowej w organizmie osoby dorosłej (po 20 roku życia), z wyłączeniem kobiet w ciąży. Wskaźnik stosunku wagi do wzrostu u osób do 20 roku życia oblicza się na podstawie siatek percentylowych.

Wskaźnik BMI oblicza się według wzoru:

BMI = waga[kg] / (wzrost[m] x wzrost[m])

Zaś wyniki można sprawdzić w specjalnej tabeli, która zawiera przedziały wagowe dla poszczególnych przedziałów wzrostowych. Zamieszczona poniżej tabela zawiera jednostki wagi (kilogramy) oraz jednostki długości (centymetry).Dlaczego warto obliczyć BMI?

Obliczenie wskaźnika BMI pozwoli określić czy twoja waga mieści się w normie (19-24), czy może masz niedowagę (poniżej 19), nadwagę (25-29), otyłość (30-39) lub poważną otyłość (powyżej 40). Inaczej mówiąc, obliczając wskaźnik BMI możesz sprawdzić, czy masz prawidłową lub nieprawidłową wagę przy swoim wzroście.

W przypadku, gdy twoja waga odbiega od normy, możesz podjąć konkretne kroki w celu uzyskania nie tylko prawidłowej wagi (wiesz już ile mniej więcej kilogramów powinieneś lub powinnaś zrzucić), ale także wyeliminowania niebezpiecznych chorób, które mogą stanowić zagrożenie dla twojego życia i zdrowia (np. cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca, anoreksja). W celu zasięgnięcia porady zawsze należy udać się do lekarza lub specjalisty dietetyka, którzy udzielą konkretnych wskazówek dotyczących diety i profilaktyki.

BMI w dziennikzywieniowy24.pl

Posiadając konto i abonament na dziennikzywieniowy24.pl możesz skorzystać z kalkulatora BMI i w prosty sposób dowiedzieć się jaki jest twój aktualny wskaźnik BMI.

Sprawdź swoje BMI! Kalkulator BMI


Dziennikzywieniowy24.pl umożliwia w kompleksowy sposób rejestrowanie i monitorowanie twojego procesu żywieniowego. Zapisując co i ile jesz, sprawdzając na wykresach i analizach tendencje w spożywaniu poszczególnych produktów oraz kontrolując wagę, masz możliwość wprowadzenia zmian w swoim sposobie odżywiania. Zacznij już dziś!


Autor: Zespół dziennikzywieniowy24.pl